Okno z pozoru zwykła rzecz, z którą spotykamy się codziennie mnóstwo razy, oprócz oświetlania pomieszczenia, pełni również wiele innych, równie ważnych funkcji. Przede wszystkim dostarcza nam w zamkniętym pomieszczeniu światła dziennego, które m.in. wpływa na nasze lepsze samopoczucie, czy poprawia zdolności umysłowe. Ponadto okno jest elementem dekoracyjnym, czy ochronnym wnętrz. Dzięki niemu zimą ciepłe powietrze nie wydostanie się na zewnątrz, a latem zatrzymamy chłód wewnątrz budynku.
W związku z wieloma funkcjami, jakie pełnią okna w naszych domach, warto przy ich wyborze poświęcić trochę czasu i przyjrzeć się wszystkim parametrom dokładniej, aby finalnie wybrać takie okna, które posłużą przez długie lata. Jednym z ważniejszych jest współczynnik przenikania ciepła, które najlepiej, aby dla okien standardowych wynosił 0,9 W/ (m²*K), a okien połaciowych 1,1 W/ (m²*K). Jest to parametr, który powie nam jaka ilość ciepła ucieka z budynku przez poszczególne elementy okna.
Kolejna kwestia to wybór pakietu szybowego okna. Na rynku obecnie dostępne są okna dwu oraz trzyszybowe. Standardowe i najbardziej powszechne są te pierwsze, jednak myśląc przyszłościowo oraz ekonomicznie najlepiej zainwestować w okna z trzema szybami. Jest to rozwiązanie, które pozwoli nam obniżyć rachunki za ogrzewanie przez to, że okna trzyszybowe skuteczniej zatrzymują ciepło wewnątrz pomieszczenia.
Kolejną sprawą wartą uwagi jest współczynnik przepuszczalności energii słonecznej, który oznacza nie więcej niż to, ile światła z zewnątrz będzie wpadało do środka. Pamiętając o tym, jak światło dzienne jest ważne dla prawidłowej pracy naszego organizmu, warto dokładnie zapoznać się z tym wskaźnikiem. Standard współczynnika przepuszczalności energii słonecznej, oznaczanego literą g, waha się w granicach od 35 do 40%, natomiast im wyższy dany współczynnik, tym więcej promieni słonecznych dostanie się do pomieszczenia. Zimą pozwala to w naturalny sposób dogrzać wewnątrz, jednak latem może stanowić niemały problem.
Jak wiadomo, okna chronią nas przed wieloma czynnikami, a jednym z nich jest wizyta nieproszonego gościa. Z tego względu na przestrzeni lat stworzona okna, które są w stanie w pewien sposób ochronić nas przed włamaniem, a ich skuteczność określa się za pomocą sześciopunktowej skali. Jej interpretacja jest bardzo prosta i nikomu nie sprawi większego problemu - im wyższa liczba, tym lepsza odporność na włamanie.
Dalej należy rozpatrzeć, przed jak dużym hałasem mają nas chronić okna. Izolację akustyczną - bo to o niej właśnie mowa - określamy za pomocą współczynnika Rw. W oknach standardowych, jego poziom wynosi 30-32 dB, jednak im jest wyższy, tym lepiej. W przypadku, gdy mieszkamy w głośnej okolicy, warto zakupić okna z izolacją akustyczną na poziomie 40 dB, a nawet wyżej.
Ostatnia kwestia to wybranie materiału, z którego okna będą wykonane. Najpowszechniejsze okna PCV zachęcają przede wszystkim niską ceną, jednak należy pamiętać, że w przypadku zniszczeń nie można ich naprawić i jesteśmy zmuszeni do ich całkowitej wymiany. Okna drewniane, mimo że droższe od tych z PCV, w przypadku uszkodzeń w większości przypadków nadają się do naprawy i dalszego użytkowania. Istnieją również okna aluminiowe, które najczęściej spotkać można w pomieszczeniach urządzonych w stylu loftowym. Materiał ten powoduje, że okna są trwałe i nie wymagają konserwacji, jednak ich cena jest znacznie wyższa niż tych wcześniej wymienionych.
Podsumowując, wybierając okna do domu, warto przyjrzeć się wyżej wymienionym współczynnikom, tak aby uniknąć szybkiej i kosztownej wymiany zamontowanych okien. W naszym sklepie, każdy klient otrzyma szereg rad i wskazówek od naszych doświadczonych pracowników, którzy każdego dnia robią co w ich mocy, aby rozwiewać wszelkie, nawet najmniejsze wątpliwości.
Korona2003 © 2024 Strona internetowa stworzona przez agencję reklamową VREEGO
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!
Rozumiem
Brak komentarzy