Najogólniej mówiąc, zrównoważony rozwój ma na celu dążenie do poprawy jakości i komfortu życia, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. O tej idei zaczęto mówić w 1987 roku, bo właśnie w tym roku zrównoważony rozwój został zdefiniowany w Raporcie Brundtland.
Zrównoważony rozwój, czyli…
Światowa Komisja ds. Środowiska i Rozwoju w 1987 roku określiła zrównoważony rozwój jako „rozwój odpowiadający obecnym potrzebom, bez uszczerbku dla możliwości spełnienia swoich potrzeb przez przyszłe pokolenia”.
Zatem zgodnie z tymi założeniami, należy tak zarządzać obecnym rozwojem gospodarczym, by następne pokolenia nie poniosły konsekwencji i nie straciły możliwości realizowania swoich potrzeb.
Właśnie dlatego mówi się, że zrównoważony rozwój zakłada solidarność międzypokoleniową, czyli obecne pokolenia realizując swoje potrzeby, muszą brać pod uwagę potrzeby przyszłych pokoleń.
Zrównoważone budownictwo
Jednym z aspektów zrównoważonego rozwoju jest budownictwo. Ma ono nie lada znaczenie, biorąc pod uwagę fakt, że budynki w Unii Europejskiej generują łącznie 40% zużycia energii i przy tym odpowiadają za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych! Na tak duże zużycie wpływają nie tylko sama budowa i użytkowanie, ale także renowacja oraz rozbiórka budynków.
Nowoczesny dom to dom zeroemisyjny
Co w dzisiejszych czasach jest wyznacznikiem nowoczesnego budownictwa? Efektywność energetyczna! Nowoczesny dom powinien zużywać możliwie jak najmniej energii.
W krajach Unii Europejskiej dzięki termomodernizacji budynków mieszkalnych, można by obniżyć zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie aż o 44%! (według raportu: www.bpie.eu/) To czysty zysk – ekonomiczny dla właścicieli budynku, i ekologiczny dla środowiska.
Budynki w krajach Unii Europejskiej mają być docelowo zeroemisyjne. Są to działania mające przyspieszyć osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej, a także uniezależnić ją od paliw kopalnych.
Zrównoważone budownictwo jest ściśle związane z efektywnością energetyczną budynków. Tylko efektywne energetycznie domy spełniają założenia zrównoważonego budownictwa.
Efektywność energetyczna domu – trend czy konieczność?
Odpowiedź jest krótka – konieczność! Budynki nieocieplone, ze starymi oknami i drzwiami, nieefektywnymi źródłami ciepła to pożeracze energii. Bez kompleksowej termomodernizacji budynków, sytuacja będzie coraz trudniejsza.
Czym jest efektywność energetyczna w przypadku naszych domów? Najprościej mówiąc, określa ona ilość energii zużywanej na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, podgrzanie wody itp., czyli wszystkiego, co jest potrzebne, by w danym budynku komfortowo funkcjonować.
Im wyższa efektywność, tym mniej potrzeba energii i tym mniejsze są koszty utrzymania domu.
Niższe zapotrzebowanie na energię
W związku z założeniami zrównoważonego budownictwa, niedawno weszły zmiany w normach dotyczących maksymalnego rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (skrót Ep). To energia wykorzystywana między innymi do ogrzewania budynku, wentylacji i chłodzenia. Do 2021 roku Ep wynosiło 95 kWh/m²·rok, natomiast od 2021 roku zostało obniżone do 70 kWh/m²·rok. Jest to maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na energię dostarczaną ze źródeł zewnętrznych na każdy metr kwadratowy powierzchni domu.
Decydując się na budowę domu czy na jego remont, należy wybierać odpowiednie materiały budowlane i wykończeniowe, by spełnić te normy
Okna a efektywność energetyczna domu
Tu się pojawia parametr bardzo istotny przy wyborze stolarki otworowej. Mowa o współczynniku przenikania ciepła U. Jaki współczynnik Uw powinny mieć okna, by poprawiły efektywność energetyczną domu? Im niższy, tym lepiej, bo to oznacza, że przepuszczają mało energii, czyli jej straty są mniejsze.
Według norm budowlanych, obowiązujących od 2021 roku, współczynnik przenikania ciepła Uw nie może być wyższy niż 0,9 W/m²·K. Na energooszczędność okien mają wpływ zarówno profile, jak i pakiety szybowe. Najlepiej inwestować w okna z pakietami trzyszybowymi, o współczynniku Ug 0,4 lub 0,5 (W/m²K).
Jeżeli tak dobre pakiety szybowe zostaną zamontowane w wysokiej jakości profilach, jak system VEKA Softline 82, to wyprodukowane z nich okna osiągną współczynnik Uw nawet 0,72 W/m²K (dla okna referencyjnego) – a to jest standard dla domów nie tylko energooszczędnych, ale i pasywnych.
Brak komentarzy